Tegenwoordig is er veel meer oog voor diversiteit in verhalen dan vroeger, al is het soms nog zoeken. Vandaag hebben we zestien boeken van eigen bodem op een rijtje gezet waarin queerpersonages de hoofdrol spelen.
BOEKEN MET EEN SAPPHIC ROMANCE
Illiyana – Arwen Mannens
In dit eerste deel van de serie De laatste strijd volgen we Illiyana, die opgroeit als de dochter van een arme visser. Ze lijkt in niets op de andere inwoners van Imbrië. Ten eerste zijn er de fysieke verschillen, ten tweede de nogal vreemde gebruiken in haar familie. Zo heeft haar oom Illiyana jaren geleden reeds uitgehuwelijkt aan iemand die ze nooit eerder gezien heeft. Wanneer haar verloofde eindelijk voor haar staat, wordt Illiyana’s leven op zijn kop gezet.
Als enkele moordlustige wezens de rust in Imbrië bruut verstoren, moet Illiyana noodgedwongen vluchten. Gevolgd door onbekende stemmen in haar hoofd, die tegen haar spreken in talen die ze niet begrijpt, gaat ze op zoek naar haar ware identiteit.
Al snel ziet ze in dat kennis niet noodzakelijk leidt tot geluk. Dromen en verwachtingen spatten uiteen. Naarmate ze haar doel nadert, merkt ze dat steeds meer mensen in haar omgeving haar tegenwerken. Uiteindelijk blijken de antwoorden op Illiyana’s vragen veel verrassender, dan ze zelf ooit had kunnen vermoeden.
Ellowyns toren – Cathinca van Sprundel
Een eenzame toren, een versteend leger en een prinses die haar broer zoekt, maar de liefde vindt.
Merryns broer Arthen hoeft maar één ding te doen om koning te worden: zichzelf bewijzen door naar het verloren domein te gaan en daar een bruid of een wonder te vinden. Merryn wacht gespannen op zijn terugkeer, totdat ze ontdekt dat enkele hovelingen Arthens ondergang beramen. Merryn reist zelf naar het verloren domein om Arthen te waarschuwen. Eenmaal daar stuit ze echter op een toren, waarin het wereldvreemde meisje Ellowyn woont. Wie is Ellowyn en kan Merryn haar misschien ook redden..?
Verbonden – Suzanne Roelofs
De wereld is vergaan. Oorlogen en atoombommen hebben alles verwoest. Het is bovengronds niet veilig. Althans, dat is wat de kinderen leren op school.
Abigail leeft samen met haar geadopteerde zus Eylin in een bunker. Een jaar nadat hun ouders plotseling zijn overleden, besluiten ze dat het tijd is om te vertrekken uit de bunker waar ze zijn opgegroeid. Ze hebben zich er nooit thuis gevoeld en verlangen naar de buitenwereld. Een plek waar niets voor hen bepaald wordt. De perfecte ontsnapping wordt gepland.
Twee weken voor ze willen vertrekken, is Eylins leven in gevaar. Een beveiliger, Tristan, het op haar heeft gemunt. Met de hulp van een oude vriend van hun ouders weten ze te ontsnappen.
De buitenwereld is niet wat ze verwachten. Demonen zwaaien er de scepter. Ze stellen de hechte band tussen Abigail en Eylin hevig op de proef.
BOEKEN MET EEN GAY ROMANCE
Drakenglas & Drakenhart – Nanouk Kira
In Dremséa werkt Durégo Eron eraan om drakenridder te worden, een titel die hem de kans geeft om zijn familie trots te maken en zijn verleden achter zich te laten. Als hij bijna zijn titel krijgt, wordt Ydrá, de dochter van de stadsheer, ontvoerd. Om haar vrij te krijgen zal Durégo een reeks opdrachten moeten voltooien. Hij doet zijn best, al krijgt hij steeds meer het idee dat er een achterliggende reden is voor Ydrá’s gevangenneming. Haar ontvoerder kent geheimen die zelfs voor Durégo onbekend waren.
Om Ydrá te redden zal Durégo deel moeten nemen aan een spel waarvan hij de regels niet kent. Een spel waarin hij net zo gevangen lijkt als de drekar die hij wil bevrijden.
Levensloop – Daniel Warmoeskerken
Tijdens zijn onderzoek naar een reeks moorden stuit lijkschouwer Emanuel Josephson op het lichaam van een edelman. Zijn aanwezigheid bij de plaats delict maakt hem de hoofdverdachte voor een groep onsterfelijke aristocraten en al snel raken hun levens verbonden met dat van een bloedzuigend monster. Hun ware vijand is een demonische zielenhandelaar die zich in de mistige, Londense straten van 1888 goed verborgen weet te houden.
Er zit niets anders op dan samen te werken, maar hoelang kun je een strijd volhouden die vanaf het begin verloren lijkt? Verlies en wanhoop dwingen de onsterfelijken om de achtervolging in te zetten naar een slaperig Frans havendorp aan het eind van de jaren twintig tot het moderne Nederland.
Godenbloed – Natascha van Limpt
Restanten van oude beschavingen bekijken is geen activiteit die op Emilio’s bucketlist staat. Hij moet er toch aan geloven wanneer zijn beste vriend hem meeneemt op een rondreis door Peru. Tijdens een bezoek aan een ruïne brengt een geheimzinnig meisje hen naar een verboden gedeelte. Een fel licht slokt hen op en als ze hun ogen weer opendoen, is de tempel in zijn oude glorie hersteld. Ze zijn meer dan duizend jaar terug in de tijd gereisd. Om hun plotse aanwezigheid aan de priesters te verklaren, doet Emilio zich voor als een god.
De heerser van de Moche nodigt hen uit als eregasten bij een ritueel feest. Wanneer er gevangenen aan hen worden geofferd, wordt het bijna onmogelijk om hun toneelspel vol te houden. De heerser draagt Emilio op zijn goddelijkheid te bewijzen door een mythisch wezen te doden waarvan Emilio het bestaan ernstig betwijfelt. Tot dat hem gelukt is, wordt zijn beste vriend als slaaf te werk gesteld.
Wetend dat hij nog geen vis kan vangen, ziet Emilio zijn overlevingskansen in de wildernis zeer somber in. De angst dat Juan en hij gedoemd zijn om in het verre verleden te sterven houdt hem in een ijzeren greep en leidt tot levensgevaarlijke situaties.
BOEKEN MET EEN TRANSGENDER PERSONAGE OF LOVE INTEREST
Wolventijd – Lysander Mazee
IJshockeyer Auke weet niet wat hem overkomt als hij na afloop van een wedstrijd in Trondheim samen met zijn Noorse rivaal Sindre door mysterieuze krijgers duizend jaar terug in de tijd wordt gebracht.
Auke en Sindre blijken te zijn ontvoerd om het leger van Vikinghoofdman Heimar Helgason te versterken. Die leidt veelbelovende rekruten op tot úlfheðnar, legendarische wolvenkrijgers, om de heidense manier van leven te bewaren in een veranderende wereld.
Maar Heimars zus Heidrún, meesteres van de taboemagie seiðr, heeft een andere bestemming voor Auke: één die zijn ondergang betekent, als hij niet oppast.
De stad met twee gezichten – Salomon Corlyn
De zeventienjarige Evana heeft al zolang als ze zich kan herinneren bijzondere gaven. Hoewel ze probeert die te verbergen, veroorzaakt ze er regelmatig ongelukken mee.
Als de vreemdeling Shariq haar woonplaats bezoekt en beweert Evana te kunnen helpen met het onder controle krijgen en sterker maken van haar krachten, staat haar leven op zijn kop. Intriges en mysteries maken Evana’s leven nog gecompliceerder, evenals de onverklaarbare gevoelens die ze ervaart. Evana weet niet wie ze kan vertrouwen in een stad waar iedereen twee gezichten lijkt te hebben.
De Waterdraak Elliot woont met een groep Draken in de natuur rondom de Mensensteden Varen en Heuvelstad. Aan hun vreedzame leventje komt een abrupt einde als Shariq in Varen arriveert. Elliot, die gevraagd is om te helpen bij het verzorgen van de eieren van een van haar beste vriendinnen, raakt verscheurd tussen twee werelden. Ze moet kiezen tussen familie en vriendschap, tradities en vrijheid, maar ook Mens en Draak.
Wisselkind – Lysander Mazee
“Je bent niet de eerste die de Verdalhoeve binnen een week verlaat – op je laatste benen of tussen zes planken…”
Wanneer Ingmar na de Schoonse oorlog een oude boerderij op het Zweedse platteland wil opknappen, ziet het ernaar uit dat hij nergens meer op kan vertrouwen. De wilde dieren in het woud lijken bezeten, zijn dromen leiden hem levensgevaarlijke situaties in en de vreemde zwerfjongen die Ingmar met zijn spookverhalen meer tot last dan tot hulp is, is niet wie hij zegt dat hij is. Welke keuze Ingmar ook maakt, ze lijken allemaal tot hetzelfde einde te leiden…
BOEKEN MET EEN ASEKSUEEL PERSONAGE
Lang leve de keizer – Britt Zwijnenberg
Jaren geleden heersten er magiërs over het land. Ze bedreigden en bestalen de bevolking, tot een moedige man ingreep. Hij bracht welvaart en rekende voor eens en voor altijd af met de dreiging van magie. Nu worden nieuwe magiërs opgespoord en meegenomen naar een heropvoedingskamp, zodat de vrede en voorspoed van Xaphan gegarandeerd blijft. Tenminste, dat is het verhaal dat de regering vertelt.
Usiu is zestien als ze op een koude nacht ontdekt dat ze de vloek van magie heeft. Zonder aarzelen meldt ze zich bij de rechtbank, zoals goede burgers horen te doen. Nog even en ze zal van haar magie af zijn: de keizer zal haar helpen.
Maar is alles wel zo zwart-wit als het lijkt? Al snel hoopt Usiu dat ze nog kan ontsnappen aan de duistere toekomst die haar te wachten staat…
Het denkende woud – Johan Klein Haneveld
Lilian leeft in een paradijselijke wereld. Speciaal ontwikkelde bomen zorgen voor voedsel, energie en alles wat ze verder nodig heeft kan met een druk op de knop worden geprint. Haar enige ergernis? Dat ze haar jongere broer Samel steeds uit de brand moet helpen.
Het woud bevat echter een geheim. Als Lilian en Samel dat op een dag ontdekken, staat hun leven op het spel.
Dromen in rood – Jen Minkman
Marise vlucht met haar familie weg van de onbewoonbaar verklaarde Aarde om zich op Mars te vestigen. Daar zullen zij, haar zusje en haar vader de rest van hun leven onder een koepel moeten slijten, terwijl de mensheid hard aan het werk zal gaan om Mars geschikt voor menselijk leven te maken.
Maar is Mars werkelijk zo doods en verlaten als haar is verteld? Marise komt al snel tot de ontdekking dat er meer achter de schermen speelt dan zij en haar vrienden konden vermoeden.
BOEK MET EEN NON-BINAIR HOOFDPERSONAGE
Splinter & Ash – Marieke Nijkamp
Prinses Adelisa, beter bekend als Ash, is sinds kort weer terug in het paleis in Kestrels Haven. Iedereen is verteld dat ze lang weg was vanwege haar studie, maar het gerucht gaat dat het eigenlijk komt door haar fysieke beperkingen – ze heeft een stok nodig om te lopen. De twaalfjarige Splinter kent Kestrels Haven op haar duimpje. Ze is fel, altijd in voor avontuur en droomt ervan om ridder te worden – een wens die haar familie absoluut niet steunt.
Als Ash en Splinter elkaar toevallig tegenkomen, vinden ze elkaar in hun wens om zich te bewijzen. Ze weigeren te accepteren dat prinsessen geen schildknaap nodig hebben én dat Splinter geen schildknaap kan zijn omdat ze geen jongen is – want wat maakt dat uit als ze zich ook niet echt een meisje voelt? Wanneer ze een samenzwering ontdekken laten Splinter en Ash zien dat er in iedereen een prinses of een ridder schuilt.
VERHALENBUNDELS MET QUEERPERSONAGES
Wisselkind – Lenno Franken
Wisselkind is een bundeling van onvoorstelbare verhalen die de donkere oorsprong van klassieke sprookjes opnieuw aan het licht brengt. Telkens echter, met een verrassende twist. Lenno Vranken pende voor dit unieke boek elf sprookjes neer die zullen doen huiveren, verrassen en wegdromen. Het is een gotisch genot doordrenkt met horror en romantiek.
Naast de geliefde sprookjes bevat dit boek ook compleet nieuwe verhalen en gedichten die lezers niet zullen herkennen en daardoor des te meer zullen boeien.
Zwanenzang – Kelly van der Laan
Een jonge vrouw in een virtuele wereld blijft achter als een digitale geest als haar fysieke lichaam komt te overlijden. Ze is een van de eersten in de virtuele stad die dit overkomt. Wat zal haar lot zijn?
Een priesteres wordt eropuit gestuurd om een waanzinnige koning te stoppen, gewapend met slechts haar vuurmagie en haar kennis van het paleis. Zal het haar lukken?
Een kapitein van een ruimteschip ontvangt een noodoproep vanaf de maan Belinay. Haar broer, de enige overlevende van een team van vier, houdt zich angstvallig schuil voor de lokale moorddadige fauna. Het wordt een race tegen de klok om hem te redden.
Dit is een greep uit de verhalen. Elf verhalen over teloorgang, verwondering, de dingen die we doen voor liefde, en de keuzes die we moeten maken. Laat je meeslepen!
Brave New Love – Diverse auteurs
Durf jij jezelf te zijn?
Wat als je de krachten van het vuur kunt beheersen, maar wordt gepest omdat je op hetzelfde geslacht valt? Wat als je juist door je handicap een bovennatuurlijke gave hebt? En wat als de enige manier om jezelf te zijn betekent dat je in opstand moet komen tegen alles wat je hebt geleerd?
In de bundel Brave New Love laten negen Nederlandse YA-auteurs met hun verhalen zien dat diversiteit belangrijk is. Dat je mag zijn wie je bent. Dat je daardoor een vleugje magie in je leven kunt toelaten.