Tabletop roleplaying games zijn populair en steeds meer initiatieven zien het levenslicht om daar nog een extra steentje aan bij te dragen. In Nederland werd hiervoor Dutch20 opgericht, een stichting die zich inzet om meer mensen bekend te maken met het TTRPG fenomeen (bezoek hier hun website). Wij spraken met hen over hun activiteiten en plannen.
Bedankt dat je namens Dutch20 met ons dit interview wilt doen! Kun je jezelf eens voorstellen?
Ik ben Allard van der Willik, 26 jaar oud en woon in Woerden. Sinds mijn jeugd ben ik geïnteresseerd geweest in alles wat met fantasy en sciencefiction te maken had en heb ik allerlei geeky hobby’s gehad. In 2017 kwam ik in aanraking met Dungeons and Dragons via Critical Role, en sindsdien ben ik volledig de TTRPG wereld in gedoken.
Voor de mensen die nog niet bekend zijn met de stichting Dutch20, kun je ons iets vertellen over het ontstaan?

Dutch20 begon in 2019 als een Discord server met zeven leden die daar wekelijks hun online Dungeons and Dragons sessie speelden. De toenmalige spelleider ging op zoek naar een extra lid voor de groep. Zijn oproep plaatste hij in de “DNDNL” Reddit groep, waar ik op reageerde. Ik werd toegelaten, maar al snel kwamen we er achter dat onze agenda’s niet overeen kwamen (en ik, om eerlijk te zijn, overvallen werd met een gezonde dosis plankenkoorts). Zodoende kon ik dus niet deelnemen aan hun sessies. Ik stelde voor aan de spelleider om opnieuw mensen te werven door middel van een link in de Reddit groep naar de Discord server. Vervolgens kwamen er té veel mensen binnenstromen en besloot ik zelf spelleider te worden voor mijn eigen groep.
De groep bleef gestaag doorgroeien, het moderatieteam werd uitgebreid, en voor we het doorhadden zaten we op de 200 leden. Vanaf dat moment zijn we in gesprek gegaan met de beheerder van de Reddit groep en hebben we besloten om samen onder de naam The Dutch D&D Community verder te gaan. Tijdens de lockdowns ontgroeiden we deze naam snel genoeg, want met zoveel leden die op zoek waren naar online groepen, waren er ook meer en meer mensen die andere systemen wilden spelen naast Dungeons and Dragons. Toen besloten we verder te gaan als Dutch20.
Kort na de naamsverandering werd er voor het eerst gevraagd aan Dutch20 om aanwezig te zijn op een conventie (Spellenspektakel van 2020). Toen realiseerde we ons dat er meer potentie zou kunnen zitten in Dutch20 en dat we TTRPG’s konden introduceren aan een groter publiek. Sindsdien is Dutch20 zich meer en meer gaan focussen op het zijn van dé plek om meer te leren over onze geweldige hobby.
Enthousiaste spelers wisten Discord en Reddit dus goed te vinden, wat leidde tot de stichting. Waarom deze vorm?
Met een groter wordende groep vrijwilligers en mensen die interesse hebben in de organisatie, is professionalisering best belangrijk. Ook is het uitdragen van een duidelijke missie en visie waar mensen zich onder kunnen scharen erg fijn. Dit geeft mensen namelijk een veel duidelijker beeld van wat Dutch20 wilt bereiken.
Als laatste zal het voor verbetering zorgen bij de praktische zaken. Zoals dat verschillende vrijwilligers nu persoonlijke bijdragen leveren om essentiële zaken te financieren, denk aan flyers en dergelijke. Met het worden van een stichting, zouden dergelijke zaken bijvoorbeeld door middel van donaties gerealiseerd kunnen worden.
Met hoeveel mensen zijn jullie op dit moment aan het werk voor Dutch20?
Dutch20 bestaat ondertussen niet meer uit een handjevol mensen, maar is gegroeid tot een heuse organisatie. Hoeveel mensen er precies mee werken is lastig te zeggen, omdat er op heel veel verschillende manieren bijgedragen kan worden aan de organisatie. Onze interne organisatie bestaat allen al uit meerdere afdelingen: het Bestuur, Business, Design, Events, IT, Research & Development en Social. Deze afdelingen tellen bij elkaar iets meer dan 30 vrijwilligers die iedere week meehelpen aan het ontwikkelen van onze organisatie.
Daarnaast zijn er meer dan 100 ingeschreven vrijwilligers die opgeroepen worden voor evenementen, zoals het Spellenspektakel en Castlefest. Ze helpen daaraan mee door bijvoorbeeld spelleider te zijn, informatie te geven aan bezoekers of tafel inschrijvingen te regelen.
Maar ook dan is nog niet iedereen benoemd. Op de Discord server van Dutch20 zijn enkele online-initiatieven waar veel mensen aan meehelpen. Zo zijn er de Frequent Freewheelers: een zelfstandige groep die meerdere online Dungeons and Dragons sessies per week organiseert binnen Dutch20.

In de zomer organiseren ze ook nog eens de zogenaamde Epics, waardoor er altijd wel wat te beleven valt. De groep spelleiders die aan Frequent Freewheelers bijdraagt, bestaat ondertussen uit bijna 70 mensen. Daarnaast zijn er ook nog 30 spelleiders binnen Zero to Hero: onze wekelijkse beginner friendly TTRPG-sessie. En als laatste mogen ook nog de andere spelleiders (bijna 200!) benoemd worden die ervoor kiezen om hun online sessies binnen de Discord van Dutch20 te organiseren.
Jullie staan, zoals je zelf al aangaf, op verschillende evenementen om mensen te helpen hun eerste stappen te zetten in de wereld van TTRPG’s. Merken jullie verschillen in hoe mensen jullie benaderen afhankelijk van het type evenement dat jullie bezoeken?
Ja, we merken enigszins verschil. Vanzelfsprekend heeft iedere conventie een ander publiek. Zo heeft Spellenspektakel bijvoorbeeld meer (jonge) gezinnen en koppels. Over het algemeen merken we dat deze doelgroepen het minst bekend zijn met D&D en andere role-playing games. Ouders hebben dan ook weleens vroeger gespeeld of herkennen onderdelen uit eerdere edities en zijn dan benieuwd over hoe ze dit met hun kinderen kunnen spelen. In de toekomst lijkt het ons leuk om dan ook voor dit publiek een kinderhoek neer te zetten op zulke conventies.
Op Animecon of Castlefest zien we allerlei mensen die vaak al wat meer bekend zijn in de wereld van D&D en roleplaying. Vooral op Animecon krijgen we vaak de vraag over hoe hun favoriete serie, film of karakter geïntegreerd kan worden in role-playing games. Alhoewel er soms uitdagende vragen tussen kunnen zitten, vinden we de diversiteit van vragen hartstikke leuk en waarderen we de interesse in roleplaying en Dutch20. Ieder mens dat we iets mogen meegeven over TTRPG’s, is een stapje dichterbij onze visie.
Voor deze evenementen hebben jullie ook zeer fraai vormgegeven avonturen (in PDF te downloaden op jullie site) die jullie gebruiken voor introductiesessies. Dit is voor nu nog voor D&D, zijn jullie van plan deze ook voor andere systemen te maken?
Dit is zeker het plan! We hebben al enkele ideeën liggen, maar we hebben helaas momenteel niet de tijd of mankracht om dit te realiseren. Als het zover is, dan zullen deze zeker te vinden zijn op de evenementen en natuurlijk ook weer op de website en socials. Mocht iemand geïnspireerd zijn en ons een handje willen helpen, schroom dan niet om contact op te nemen met één van ons!;)
Bijna twee jaar later na oprichting staat de organisatie dus stevig, is er tevens een mooie site met heel veel informatie over TTRPG’s en zijn jullie veel aanwezig op evenementen om mensen bekend te maken met TTRPG’s. Tevreden over deze ontwikkelingen?
Uiteraard zijn we erg tevreden met alles wat Dutch20 heeft bereikt. In het prille begin was onze inschatting dat we misschien net aan de 1000 leden zouden halen. Momenteel hebben we 11.000 leden, verspreid over Discord en Reddit, en een groot functionerend team dat samen met ons dagelijks werkt aan onze missie en visie. We zijn daarom ook erg dankbaar voor iedereen die heeft geholpen dit mogelijk te maken de afgelopen jaar (onder andere jij, Davey, voor het opzetten van de mooie website).
Waar meer (vrijwilligers)instanties tegen aanlopen, is simpelweg het vinden van vrijwilligers. Aangezien Dutch20 een startende non-profitorganisatie is, hebben we helaas (momenteel) ook niet het budget om medewerkers aan te nemen. Hierdoor moeten we extra goed letten op waar we onze tijd (en die van de vrijwilligers) aan besteden. Aanmelden mag dus altijd!
Hebben jullie, behalve aankomende evenementen bezoeken, nog meer plannen/ideeën voor in de toekomst die jullie willen gaan doen?
Zoals je misschien al had verwacht, mag ik hier niet te veel over kwijt. Ideeën komen we in ieder geval niet te kort als community bestaande uit spelers en spelleiders. Voor nu is het vormen en uitbouwen van de stichting het grootste nieuws. Met deze ontwikkeling zullen er een hoop nieuwe kansen en opties ontstaan om Dutch20 te verbeteren en uit te breiden. Helaas kan ik over andere ideeën niet veel kwijt, maar hou vooral de socials en de website in de gaten voor de nieuwste updates!
Hartelijk dank voor het beantwoorden van onze vragen!




