BoekenBoekachtergrondReis door fantasywerelden #16: Midden-aarde | Mordor

Reis door fantasywerelden #16: Midden-aarde | Mordor

-

Welkom terug bij mijn favoriete artikelreeks van FantasyWereld! Onze Reis door Fantasywerelden is een passieproject waar ik graag aan mee werk en waarin ik mijn eigen spin-off van heb: Reis door Midden-aarde!

Het is alweer langer dan een jaar geleden dat ik een reis door Midden-aarde schreef. De vorige keer voerde onze reis ons naar Númenor. Dat was in december 2023. Ditmaal breng ik het wat dichter bij huis. Dat wil zeggen, naar wat bekender terrein. Dit keer reizen we door de woestenij van Mordor, Het Zwarte Land.

Lees ook mijn reizen naar De Gouw en Númenor!

Geschiedenis

Er wordt gezegd dat Mordor (en delen van Khand en Rhûn) op de plek ligt waar voor de Eerste Era de Zee van Helcar heeft gelegen, wat in de Silmarillion genoemd wordt. Hier zouden de Zee van Rhūn en de Zee van Núrnen nog restanten van zijn. Het land heette al Mordor voordat Sauron zich hier vestigde, wat in het Sindarin betekent ‘Het Zwarte Land‘ en in het Quenya betekent ‘Land van Schaduw‘.

Barad-Dûr en de Doemberg uit The Return of the King

Sauron vestigde zich in in de Tweede Era in Mordor en bleef daar regeren tot het einde van de Derde Era. In het noordwesten stond de Doemberg, gecreëerd door Morgoth tijdens de Eerste Era, waar Sauron zijn befaamde Ene Ring smeedde. Voor tweeënhalf duizend jaar regeerde Sauron over Mordor zonder dat iemand hem een strobreed in de weg legde.

Vanaf hier viel hij de Elfen in Eregion aan, waarmee hij vermomd als Annatar bezig was met het smeden van de ringen. Tijdens deze oorlog, die de Oorlog van Elfen en Sauron heet, werd hij tegengehouden door de mensen van Númenor. Later daagde hij Númenor uit, waarna zij hem gevangen namen en naar Númenor brachten. Hierdoor regeerde hij voor enkele jaren niet in Mordor en lag het braak. Uiteindelijk zorgde zijn gevangenneming ervoor dat hij direct betrokken was bij de vernietiging van Númenor en zijn lichaam verdween met Númenor in de golven. Saurons geest keerde terug naar Mordor, waarna hij bij aankomst zijn rol als heerser over het land weer aannam.

Zijn heerschappij werd weer onderbroken toen het hem niet lukte om Gondor te verwoesten. Tijdens de Laatste Alliantie van Elfen en Mensen in 3430 werden zijn legers op de Dagorlad verslagen en vielen de Elfen en Mensen Mordor binnen. Daar belegerde zij zeven jaar lang Barad-dúr, totdat Sauron eindelijk zichzelf toonde en tijdens de gevechten op de helling van de Doemberg werd verslagen.

Daarna patrouilleerde Gondor zestienhonderderd jaar in de omgeving en sloten ze Mordor hermetisch af om geen kwaad meer dat land in te laten gaan. De mannen van Gondor bouwde de toren van Cirith Ungol en de Torens van de Tanden, welke aan weerszijde van de Zwarte Poort stonden. Tijdens deze periode was het Plateau van Gorgoroth een verlaten en vergiftigd niemandsland.

Zestienhonderd jaar in de Derde Era woedde er een plaag in Gondor, waardoor de bewakers van Mordor werden verzwakt. Hierdoor kon het kwaad weer terugkeren en tegen het jaar 1980 van de Derde Era waren de Nazgûl terug in Mordor om het te herbouwen. Zij namen Minas Ithil in, doopte het om tot Minas Morgul, en namen alle andere vestingwerken ook terug.

Toen Sauron als de Necromancer bij Dol Guldur werd verslagen in 2942 van de Derde Era was Mordor al te sterk om opnieuw ingenomen te worden. Sauron toonde zijn terugkeer openlijk in 2951 en drie jaar later barste de Doemberg weer in vlammen uit.

Geografie

Mordor ligt oostelijk van Gondor en de grote rivier de Anduin en in het zuiden van het Demsterwold. De Doemberg, een vulkaan in Mordor, was het eindpunt van de queeste van Frodo en Sam. Hier werd de ring van Sauron tijdens het einde van de Derde Era vernietigd.

Mordor werd vanuit het noorden, westen en zuiden beschermd door grote bergketens waardoor het land beschermd werd door grootschalige invasies. Deze bergketens zijn de Ered Lithui (Asbergen) in het noorden en de Ephel Dúath (Schaduwbergen) in het westen en zuiden. In het noordwesten lag de diepe vallei Udûn. Dit was de enige plek om Mordor te betreden met grote legers. Deze vallei werd afgesloten en bewaakt door de grote Zwarte Poort genaamd Morannon. Vanaf de Zwarte Poort kijk je uit over de Dagorlad, het grote slachtveld waar Saurons legers streden tegen de legers van de Laatste Alliantie van Elfen en Mensen. Saurons grote vesting, Barad-dûr, lag op een uitloper van de Ered Lithui. Zuidwestelijk hiervan ligt het Plateau van Gorgoroth en staat de Doemberg.

Het plateau van Gorgoroth omvat het grootste deel van het noordwesten van Mordor. Op het plateau bevindt zich de Doemberg. In het westen wordt het plateau begrensd door de heuvelrug de Morgai, waarachter de weg van Durthang naar de toren van Cirith Ungol loopt. In het noorden ligt de pas Carach Angren die Gorgoroth met het kleinere plateau Udûn in het noorden verbindt en ten oosten de vlakte Lithlad. Deze heet in de volksmond de Asvelden en is de plek waar Barad-dûr staat.

De Vlaktes van Nurn vormen het zuidelijke en oostelijke deel van Mordor. Deze regio heeft centraal de Zee van Nurnen als hart. Hier wordt dus van gezegd dat het een overgebleven deel is van de oeroude Zee van Helcar. Deze vlaktes bevatte een aantal rivieren waardoor hier landbouw mogelijk is en daarom liet Sauron duizenden slaven hier werken op het land, zodat zijn legers gevoed konden blijven tijdens hun gevechten. Deze slaven werden de Nurniags genoemd en na het einde van Sauron tijdens het einde van de Derde Era werden deze mensen bevrijd uit hun slavernij door Aragorn en kregen zij hun onafhankelijkheid terug.

Taal

De slaven van Sauron spraken de gemeenschappelijke taal. Ook de Orks en Trollen spraken een vorm van de gemeenschappelijke taal. Maar zijn grootste kapiteins, zijn eigen Zwarte Uruks en zijn Olog-hai spraken de Zwarte Taal. Dit was een smerige, rauwe taal die Sauron zelf tijdens de Tweede Era ontworpen had. Deze taal werd uitsluitend in Barad-dûr gesproken. Ook de inscriptie op de Ene Ring was in deze taal.

De inscriptie in de Ene Ring, in de Zwarte Taal (maar met het Tengwar schrift)

Hier eindigt onze reis door Mordor, het land van as. Een dergelijk vergiftigd land zou nou niet een plek zijn waar ik graag naartoe zou willen, maar desondanks heeft het landschap mij altijd weten te boeien. Zeker als je weet dat de legende is dat het landschap ooit een deel was van de Zee van Helcar. Deze naam zal vele niets zeggen. Maar mensen met een brede kennis over de Silmarillion zullen wel weten waar ik het over heb.

Ik hoop dat een volgende editie van onze reis niet zo lang op zich laat wachten, want ik heb echt met plezier aan dit artikel gewerkt.

Wat zou een regio in Midden-aarde zijn die jullie graag zouden aandoen? Laat het ons weten!

2 REACTIES

    • Ik werk momenteel aan een nieuw artikel in deze serie en Rohan staat zeker op het lijstje om binnenkort bezocht te worden.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Matthijs Schiltmans
Matthijs Schiltmans
Op 10 jarige leeftijd werd mijn interesse voor boeken en fantasy gewekt door Harry Potter en sindsdien heb ik heel wat afgelezen. Een aantal persoonlijke favorieten van mij zijn: In de ban van de Ring (die ik inmiddels elk jaar herlees), Heugenis, Smart en het Sterrenzwaard, de Erfgoed cyclus van Christopher Paolini, De Dwergen van Markus Heitz en redelijk recent de boeken van Anthony Ryan. Als ik niet bezig ben met fantasy lezen, dan ben ik een spelletje aan het spelen, aan het schrijven of een film of serie aan het kijken. Ik ben hoe dan ook dagelijks met fantasy bezig.

Gerelateerde artikelen

BoekenBoeken

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Schrijf je in voor de FantasyWereld nieuwsbrief en blijf op de hoogte van het laatste nieuws en onze winacties

Recente reacties

CozyFantasy.nl

Interviews, artikelen, recensies en winacties rondom cozy fantasy